8
Lis
Off

Zioła, które uspokajają

Lista ziół, które działają uspokajająco i nasennie zawiera jedynie kilka pozycji. W niektórych produktach występują one pojedynczo, często jednak łączy się je, aby zwiększyć siłę działania.
Preparaty ziołowe można kupić bez recepty. Ich siła jest mniejsza, niż w przypadku leków syntetycznych, trzeba dłużej czekać na efekty, aczkolwiek preparaty te nie uzależniają i nie otępiają. Warto zwrócić uwagę, czy produkt jest suplementem, czy lekiem?

Różnica pomiędzy lekami syntetycznymi a lekami ziołowymi

By lek wszedł na rynek, trzeba najpierw przeprowadzić długoletni, kosztowny proces badawczy, dowieść jego skuteczności oraz zapewnić, że produkt jest bezpieczny. Ważne są badania kliniczne, które dokumentują skuteczność leku. Po ich przeprowadzeniu i rejestracji leku w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych możliwa jest dopiero sprzedaż produktu. Rozpoczyna się nieustanne monitorowanie warunków produkcji, dystrybucji i przechowywania.
Z rejestracją leków ziołowych sprawa jest prostsza. Są to tzw. Leki farmakopealne. Ich właściwości zostały szczegółowo opisane w Farmakopei Polskiej, która jest zbiorem informacji o lekach i substancjach leczniczych. Rejestracja leków farmakopealnych odbywa się według uproszczonej procedury, z uwagi na to, że są one od wielu lat stosowane. Nie jest wymagane dokumentowanie skuteczności działania, ani dowodów bezpieczeństwa produktów.

Uspokajające suplementy

Suplementy diety mają jeszcze krótszą drogę na półki. Aby je stworzyć często łączy się składniki, które w teorii naukowej powinny zadziałać w określony sposób na ludzki organizm. Mogą się w nich znaleźć jedynie substancje i witaminy wymienione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 18 maja 2010 r. dotyczące składu i oznakowania suplementów diety, a także Dyrektywie Unii Europejskiej 2002/46/WE. Efekt ich działania nie jest monitorowany.

Tagi: , ,